wtorek, lutego 06, 2007

Stasi działało w Polsce bez wiedzy SB .....?


http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/druga_strona_070205/druga_strona_a_1.html


Stasi pracowało wspólnie z SB nad rozbiciem opozycji. Jednak agenci Stasi szybko się zorientowali, że polska bezpieka jest źle zorganizowana i mało skuteczna


Hanna Labrenz-Weiss, współzałożycielka Instytutu Gaucka
Rz: Twierdzi pani, że Stasi pracowało w Polsce niezależnie od SB. Są też jednak dokumenty potwierdzające ich ścisłą współpracę.

Hanna Labrenz-Weiss: Oczywiście, że była taka współpraca. Stasi pracowało wspólnie z SB nad rozbiciem opozycji. Jednak agenci Stasi szybko się zorientowali, że polska bezpieka jest źle zorganizowana i mało skuteczna. Na dodatek nie darzyli polskich agentów szczególnym zaufaniem. Polacy wydawali im się podejrzani. Najpóźniej od czasu wyboru Karola Wojtyły na papieża w 1978 roku grupa operacyjna Stasi zaczęła działać w Polsce bez wiedzy SB. Jej centrala znajdowała się w Warszawie i była odpowiedzialna za 500 agentów na terenie całego kraju. O swojej pracy informowali centralę w Berlinie. Ich działalność nasiliła się wraz z powstaniem "Solidarności" i osiągnęła swój szczyt tuż po wprowadzeniu stanu wojennego.

Jak dużo jest dokumentów w tej sprawie? Czemu nie ujrzały dotąd światła dziennego?

Dokumentów jest dużo, także tych potwierdzających samodzielne działania Stasi w Polsce. Wycofując się z Warszawy, grupa operacyjna zniszczyła materiały. Ale możemy pracować nad dokumentami z centrali w Berlinie lub zgromadzonymi we Frankfurcie nad Odrą. Już w latach 90., kiedy Gauck osobiście prowadził nasz urząd, próbowaliśmy współpracować z Polską w sprawie tych dokumentów. Wtedy jednak takie media jak "Gazeta Wyborcza" z panem Michnikiem na czele rozpoczęły kampanie oszczerstw przeciwko nam, obrażając pana Gaucka i mnie. Postanowiliśmy więc więcej tym się nie zajmować. Powiedziałam sobie: niech Polacy sami się męczą ze swymi brudami! I do dziś nie ma wspólnych badań w tej sprawie.

A teraz sytuacja się zmieniła? Czy istnieje współpraca między niemieckim urzędem zajmującym się badaniem akt Stasi i naszym IPN?

Rok temu podpisaliśmy umowę z IPN. Współpraca rozwija się tak dobrze, że już niedługo - mam nadzieję - zostaną opublikowane pierwsze wyniki badań na temat działalności Stasi w PRL lat 80ych. Od czterech tygodni współpracujemy też z byłymi działaczami "Solidarności" z Warszawy i Wrocławia.

rozmawiała Aleksandra Rybińska

Archiwum bloga

Filmy

Loading...

Współtwórcy